Masz pytania? Zadzwoń: +48 698 901 491 +48 570 333 337

Kolonoskopia i gastroskopia. Czy muszą być straszne? Przed czym Cię ustrzegą?

Kolonoskopia i gastroskopia. Czy muszą być straszne? Przed czym Cię ustrzegą?

Jakim chorobom możesz zapobiec robiąc badania takie jak gastroskopia czy kolonoskopia? Jak one wyglądają dokładnie? Co zrobić by były mniej niekomfortowe?  ODPOWIADAMY

Gastroskopia
polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała aparatu z optyką, która umożliwia oglądanie niedostępnych dla oka struktur. Badania endoskopowe wykonuje się, wprowadzając aparat przez naturalne otwory ciała, bez potrzeby cięć chirurgicznych. Obecnie badanie to wykonuje się za pomocą giętkiej rurki wprowadzanej przez usta do przełyku, a następnie do żołądka i dwunastnicy.
W trakcie badania najbardziej nieprzyjemnym momentem jest zwykle przełknięcie aparatu. W celu zmniejszenia odruchu wymiotnego stosuje się żel z lignokainą, który działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową. Istnieje również możliwość wykonania w znieczuleniu ogólnym.
W celu zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć i zapewnienia dobrych warunków badania należy przestrzegać prostych zasad:
– ostatni posiłek przed badaniem powinien być lekkostrawny
– na 6 -8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść
– na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić ani żuć gumy
– należy wyjąć z jamy ustnej ruchome protezy, kolczyki itp.
– po badaniu nie należy pić i jeść przez 2 godziny {ryzyko zachłyśnięcia z uwagi na znieczulenie miejscowe}
Kolonoskopia
ma wiele zastosowań. To na przykład najlepsza metoda wykrywania raka jelita grubego na etapie, gdy jest on w 100% wyleczalny, ale nie daje objawów.
Kolonoskopia jest jedną z procedur medycznych umożliwiających zajrzenie w głąb dolnego odcinka układu pokarmowego. W przeciwieństwie chociażby do sigmoidoskopii – ukazującej głównie esicę – lub rektoskopii, która skupia się na odbytnicy, badanie kolonoskopowe pozwala zobrazować jelito grube na całej jego długości {a u części osób nawet zobaczyć fragment jelita cienkiego}.
Wykorzystuje się w tym celu endoskop, czyli specjalny wziernik przyjmujący postać giętkiego przewodu grubego jak palec i długiego na 130-200 cm. Na jego końcu znajduje się kamera, przesyłająca obraz w czasie rzeczywistym na ekran monitora, a także źródło światła. Drogę kolonoskopu toruje wtłaczane przezeń pod ciśnieniem powietrze, które rozsuwa ścianki jelita, oraz woda, która je dodatkowo przemywa.
Kolonoskopia pozwala nie tylko wykryć raka jelita na odpowiednio wczesnym etapie, ale też mu zapobiec poprzez usunięcie polipów, z których ów nowotwór się najczęściej rozwija.
Na pierwsze profilaktyczne badanie kolonoskopowe warto zapisać się po ukończeniu 50. roku życia, a jeśli w rodzinie pacjenta zdarzały się przypadki zachorowań na raka jelita grubego – już w okolicach czterdziestki.
Niezależnie od wieku czy terminu ostatniego badania kolonoskopię wykonuje się po to, by ustalić przyczynę nieprawidłowości takich jak:
– przewlekłe bądź naprzemienne zaparcia i biegunki
– nieregularne lub bolesne wypróżnienia
– zmiany wyglądu stolca – np. stolce bardzo wąskie, ołówkowate, zabarwione na czarno lub w formie zbitych grudek
– niedokrwistość z niedoboru żelaza
– uciążliwe bóle brzucha
– utrata masy ciała pomimo braku zwiększenia aktywności fizycznej czy przejścia na dietę
– krwawienia z odbytu, krew w stolcu czy dodatni wynik testu na krew utajoną w kale
oraz kontrolnie między innymi u osób:
– cierpiących na chorobę Leśniakowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub inne przewlekłe choroby zapalne,
– ze stwierdzonymi uchyłkami jelita grubego,
– po leczeniu zachowawczym lub zabiegowym, ewentualnie w trakcie terapii
Wyniki kolonoskopii są gotowe od ręki. Tylko na wyniki badania laboratoryjnego pobranych wycinków trzeba poczekać około dwa tygodnie.
W naszej Pracowni Endoskopowej badania są wykonywane w środy i piątki.
W każdą środę badania wykonuje lekarz gastroenterolog Beata Mroziak w asyście pielęgniarki endoskopowej, Joanny Jarskiej. W piątki badania wykonuje doktor Mariusz Ciopała {chirurg} wraz z pielęgniarką endoskopową, Dorotą Rejdych.
Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie!
Zapraszamy do naszej pracowni, gdzie wykonujemy badania gastroskopii i kolonoskopii.
Szczegółowe informacje oraz termin badań uzyskasz dzwoniąc pod numer telefonu 570 333 319 {Joanna Jarska} w godzinach popołudniowych i wieczornych lub osobiście w rejestracji Medicome {od godziny 8 00 do 20 00 :)}.
Lek Citrafleet {do przygotowania do badania} można zakupić w rejestracji {cena 50,00 pln}.