Aktualności

Padaczka? Z nią da się normalnie żyć!

14 lutego oprócz walentynek obchodziliśmy także Dzień Chorego na Padaczkę, św. Walenty jest bowiem patronem nie tylko zakochanych, ale i osób chorych na epilepsję. Padaczka to choroba neurologiczna polegająca na chwilowym zaburzeniu funkcji komórek nerwowych mózgu, co skutkuje wystąpieniem napadu. Może na nią zachorować KAŻDY Z NAS, niezależnie od wieku czy płci i jest następstwem urazu mózgu, bądź też jego uszkodzenia już na etapie życia płodowego.

Polskie dane szacunkowe wskazują, że z padaczką żyje około 400 tysięcy osób, przy czym co roku 50 – 70 osób na 100 000 dowiaduje się o swojej chorobie, a aż 75% przypadków diagnozuje się u młodzieży do 19 roku życia.

Dzień Chorego na Padaczkę ma na celu szersze dotarcie do społeczeństwa i promocję wiedzy o tej chorobie, gdyż przy prawidłowo prowadzonym leczeniu z padaczką można NORMALNIE ŻYĆ! Pracować, posiadać prawo jazdy, podróżować samolotem. U ok. 80% chorych napady udaje się całkowicie opanować. Warto także uświadamiać ludzi o zasadach pierwszej pomocy, której możemy udzielić będąc świadkiem ataku padaczkowego – 60% napadów to napady drgawkowe.

Jeżeli jesteś świadkiem ataku padaczki:
•  zachowaj spokój, większość napadów trwa 2-4 minut
•  zapewnij bezpieczeństwo choremu (np. przenieś go z ulicy na ławkę)
•  ułóż go na boku, taka pozycja chroni przed zakrztuszeniem się
•  nie przyciskaj chorego do podłoża, wystarczy chronić jego głowę przed urazami
•  nie wkładaj niczego między zaciśnięte zęby, nie podawaj żadnych leków
•  po napadzie zostań przy chorym tak długo, aż jego stan się unormuje
•  zawiadom pogotowie, gdy napad trwa dłużej niż 10 minut lub gdy napady powtarzają się w krótkim czasie

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie epilepsję lub zmaga się z nią ktoś z Twoich bliskich zgłoś się do naszej poradni neurologicznej. Dołożymy wszelkich starań aby prawidłowo zaplanować Twoje leczenie, opowiemy jak dbać o osobę dotkniętą chorobą, przeszkolimy w udzielaniu pierwszej pomocy.

Centrum Medyczne MEDICOME
Zapraszamy!