Aktualności

Nietrzymanie moczu można wyleczyć!

Gdy proste czynności, takie jak kichnięcie, podnoszenie ciężkich rzeczy czy śmiech, wywołują u Ciebie niepokój, może to oznaczać, że borykasz się z problemem nietrzymania moczu. Choroba ta może znacznie komplikować życie.

Niektórym może się wydawać, ze nietrzymanie moczu dotyczy tylko starszych kobiet. Nic bardziej mylnego! Schorzenie to rzeczywiście dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.  Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne.

Ciąża.

Podczas porodu może dojść do obniżenia napięcia mięśni dna miednicy, ich rozciągnięcia lub uszkodzenia.

Hormony.

Niedobory estrogenów powodują zwiotczenie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Dlatego problem ten często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.

Infekcje.

Jeżeli nietrzymaniu moczu towarzyszą również inne objawy, takie jak szczypanie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza oraz gorączka, przyczyną tego schorzenia są zakażenia intymne. Nieleczone mogą doprowadzić do zapalenia pęcherza i groźnych chorób układu moczowego.

Otyłość.

Jest obciążeniem dla całego organizmu. Nadmierna masa ciała może doprowadzić do rozciągnięcia i osłabienia nerwów i mięśni okolic miednicy.

Palenie papierosów.

Papierosy powodują uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych.  Doprowadza to do zmniejszenia ukrwienia narządów wewnętrznych i mięśni, w tym mięśni dnia miednicy.

Rozróżniamy kilka poziomów nietrzymania moczu:

  1. Niekontrolowanie oddawanie moczu podczas kichnięcia, kaszlu, podnoszenia ciężarów czy śmiechu.
  2. Wypływ moczu zdarza się podczas wykonywania prac fizycznych i aktywności.
  3. Nietrzymanie moczu zdarza się nawet podczas zwykłego stania.

Niektóre kobiety postrzegają nietrzymanie moczu, jak sytuację „normalną”. Natomiast mokra bielizna może doprowadzić do rozwoju bakterii i stanów zapalnych.

Co robić?

W przypadku wystąpienia objawów nietrzymania moczu lekarz musi ustalić jego przyczynę.

Dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i rozpocząć walkę o suchą bieliznę.

Wiemy, jak Ci pomóc. Zapraszamy!